
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 36 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Features | Latched Fault, Thermal Limit |
| Type | Hot Swap Controller |
| Output Current | 12 A |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 12 A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Nominal Input Voltage | 18 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 4160
Distributors
pcbx
Unit Price$2.94780
Ext.Price$2.94780
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.94780 | $2.94780 |
| 10 | $2.24676 | $22.46760 |
| 25 | $2.06551 | $51.63775 |
| 50 | $1.96609 | $98.30450 |
| 100 | $1.87144 | $187.14400 |
| 300 | $1.77806 | $533.41800 |
| 500 | $1.68934 | $844.67000 |
| 1000 | $1.63976 | $1639.76000 |
| 3000 | $1.63032 | $4890.96000 |
| 5000 | $1.62094 | $8104.70000 |
